Bitcoiny a jak je koupit

Co je bitcoin?

Bitcoin je digitální decentralizovaná měna. Decentralizovaná znamená, že není centrálně řízená. Něco jako internet. Není místo, odkud byste mohli zrušit celý internet. Bitcoin tedy nemůže řídit, kontrolovat žádná mocnost, entita, jednotlivec, skupina či stát. V tomto smyslu je to tedy velmi nezávislý a svobodný nástroj používaný k platbě. Narozdíl od běžných měn, které známe, je předem určený konečný počet bitcoinů, které budou kolovat v oběhu a nikdo nemůže přidat do oběhu ani jeden bitcoin navíc. Každý jeden bitcoin si zachovává s časem svoji vzácnost, nejedná se tedy o inflační měnu jako běžné peníze. Ovšem pozor, dokud nebude bitcoin opravdu masově používán, jeho hodnota je velmi proměnlivá. Kdykoliv hodnota bitcoinu může stoupnout nebo klesnout. S tím je třeba počítat.

Jak bitcoin koupit?

Je mnoho možností. Uvedu dva různé příklady.

coinbase.com je dlouhodobě prověřená a uznávaná směnárna a digitální peněženka v jednom. Nejprve se musíte na coinbase zaregistrovat. Při registraci po vás budou chtít doložit dva doklady totožnosti - např. řidičský průkaz a účet za elektřinu s vaším jménem a vaší adresou. Účet si můžete spárovat například se svojí platební kartou, přes kterou si můžete koupit bitcoiny. Následně si můžete nainstalovat do svého chytrého mobilu aplikaci coinbase, přihlásit se a již vám nic nebrání v platbě bitcoinem, kdykoliv máte telefon u sebe. Pokud při registraci použijete tento můj odkaz (coinbase.com/join/barto_z3) a nakoupíte-li bitcoin za více než cca 2300 Kč, coinbase vás i mne odmění dárkem v podobě cca 230 Kč.

Pokud při koupi bitcoinu nechcete uvádět svoji identitu, můžete použít druhý příklad. Nejprve si nainstalujte na svůj mobilní telefon některou z mobilních peněženek, která nevyžaduje identifikaci osoby. Já například již delší dobu používám peněženku coinomi, ta umí spravovat kromě bitcoinů i mnoho dalších digitálních měn. Pokud máte telefon s androidem, můžete si ji zdarma nainstalovat jako jakoukoliv jinou aplikaci. K samotnému nákupu bitcoinů můžete použít některý z bitcoinmatů, tedy takový automat na bitcoiny. Seznam míst, kde se bitcoinmaty nachází najdete zde: wbtcb.com/bitcoinmaty. Při koupi bitcoinu přes bitcoinmat si necháte načíst ve formě QR kódu jako svoji cílovou adresu právě svoji adresu na digitální peněžence, kterou si necháte ukázat na displeji svého mobilu a je to. Je dobré si svoji digitální peněženku zazálohovat pro případ, kdybyste o ni v mobilu přišli. Odkaz na instruktážní video videomatu je např. zde: https://youtu.be/SFuQ2XNaVxo, instruktážní video k digitální peněžence coinomi je např. zde: https://youtu.be/15r_mcCFUAo.

Informace jsou aktuální v době psaní tohoto článku - září 2019.